Банер

автоцивілкаОстерігайтесь шахраїв!

Увага! Власники автомобілів, чи знаєте ви, що багато полісів “автоцивілки”, придбаних у сумнівних продавців або навіть у страхових компаніях, недійсні?

Не зволікайте, перевірте чинність свого полісу ОСАЦВ на сайті МТСБУ просто зараз!

За все заплатять: скільки коштує застрахувати житло в Україні

В Україні поки що не дуже розвинене страхування житла. Однак сьогодні страховики пропонують українцям застрахувати нерухомість від пожежі, потопу, грабежу і інших ризиків.

Від 40 до 7000 грн на рік. За стільки сьогодні можна застрахувати свій будинок або квартиру. Однак не завжди можна отримати компенсацію, пише видання "Сегодня".

Зараз застрахувати можна практично будь-яку нерухомість: квартиру, будинок і навіть прибудови у дворі. Але якщо до страхування автомобілів українці звикли і перекладають відповідальність на страхові компанії, то страхування житла не так розвинене, нарікають страховики. В основному договори укладаються щодо нерухомості, яка перебуває в заставі банку.

По-перше, українці не звикли купувати страховки. Друга причина – низькі доходи, вважає В'ячеслав Черняховський, генеральний директор Асоціації страхового бізнесу. Вартість нерухомості в країні прив'язана до долара, а вартість страховки в Україні прив'язана до вартості нерухомості.

"За останні п'ять років нерухомість подешевшала в доларах, але не так сильно, як у людей впала зарплата в гривнях. Раніше, коли за страховку квартири вартістю 100 тис. доларів треба було заплатити 200-300 доларів на рік, це не здавалося захмарними грошима для власника. Зараз така квартира коштує дешевше, а заплатити за неї треба 200-250 доларів. Навіть повністю застрахувати найдешевшу двокімнатну квартиру коштуватиме мінімум 100 доларів. Українцю складно одномоментно віддати всю суму, але не всі компанії готові погодитися на розстрочку", – говорить Черняховський.

Що компенсують?

Зазвичай страхові компанії відшкодовують збитки, отримані в результаті стандартних ризиків: пожежі, вибуху, задимлення, протиправних дій третіх осіб, дії води і стихійних лих. Додатково страхові пропонують застрахуватися на випадок, якщо сама людина завдасть шкоди сусідам в результаті пожежі, вибуху газу або затоплення водою.

Однак збитки від бойових дій, масових заворушень, надзвичайних станів в країні страхові не відшкодовують.

"Як і в будь-якому іншому виді страхування, тут теж існують свої винятки. Наприклад, падіння літальних апаратів та їх уламків покриватиметься полісом, але влучання снаряда – ні, адже військові ризики є винятком в стандартному страховому полісі. Також не покриватиметься недбале користування меблями або технікою, тому що це фактично суперечить принципам страхування, в якому повинен бути елемент ймовірності", – пояснюють страховики.

Як вибрати страхову і на що звертати увагу?

Будь-яку страхову компанію можна перевірити. Найпростіший спосіб – відгуки в інтернеті. Згідно із законом, у страхової повинна бути ліцензія, її можна перевірити на сайті Нацкомфінпослуг. Там же можна дізнатися, чи є у підприємства борги перед клієнтами.

Однак деталі варто перевіряти в договорі. Насамперед, треба звертати увагу на розмір франшизи і страхової премії. Через неуважність може виявитися, що при збитку страхова нічого не компенсує. Так може статися через франшизу – це частина збитку, яка не підлягає відшкодуванню. Тобто страхова компанія при виплаті відніме від суми збитку розмір франшизи, яка вказана в договорі. Якщо сума збитку менше, ніж франшиза, то страхова взагалі нічого не відшкодує.

Страховка з франшизою коштує дешевше, ніж без неї.Тому, чим дешевше коштує поліс, тим вірогідніше, що неоплачуваний збиток вище.

В'ячеслав Черняховський радить читати договір і відразу ставити всі запитання. А у випадках, коли страхова не оглядає житло, вся відповідальність буде на людині – тому важливо максимально чесно описувати будинок або квартиру: "Якщо страхова задає питання щодо пожежної сигналізації, а людина розуміє, що якщо скаже – є, то страховка буде дешевше, то потім страхова з'ясує, що сигналізації немає, і не відшкодує збитки. Але і деякі страхові компанії так складають документи, що потім і не зрозумієш. Чим повніше і точніше інформація, тим точніше страхова сума і ймовірність, що страхова компенсує збитки".

Також треба звертати увагу, що саме страхує компанія. Може бути так, що в договорі вкажуть тільки коробку будинку. Але ще є комунікації, двері, вікна, які не входять до коробки.

Скільки коштує страховка?

В середньому ставка зі страхування житла в комплексі з обробкою, меблями і технікою коливається від 0,1% до 0,5%.

При цьому страхові ділять житло на три об'єкти страхування: конструкція, зовнішня і внутрішня обробка, майно в квартирі. Наприклад, страхування конструкції нерухомості коштує 40-1500 грн на рік. Щоправда, за 40 грн застрахують тільки стіни, якщо вони постраждають під час пожежі. Комплексне страхування обійдеться в 3000-7000 грн на рік. Таке страхування може відшкодувати будь-які збитки, завдані квартирі та майну.

На вартість страхування впливає перелік страхових ризиків та перелік застрахованих об'єктів. Наприклад, договір можна укласти як на базі всіх ризиків, так і на базі конкретних ризиків; щодо всього майна в агропромисловому комплексі: конструкцій нерухомості, внутрішньої обробки, меблів і побутової техніки, одягу, предметів інтер'єру і т.д, так і щодо окремого об'єкту майна, наприклад, тільки внутрішньої обробки.

Застрахувати квартиру, яка здається в оренду, буде дорожче. Цей факт треба обов'язково повідомити перед підписанням договору страхування – не всі компанії готові застрахувати таке житло. А якщо обманути, потім з'ясується правда – є ризик не отримати компенсацію за збитки.