Банер

КАСКО-Метр: пропозиція для заощадливих

КАСКО метр кілометр

Страхова компанія “Рідна” пропонує автострахування КАСКО з передплаченим пробігом.

Переваги страхової програми:
- Покриття усіх ризиків (повне КАСКО)
- Знижена ціна страховки
- Оплата частинами
- Без встановлення додаткових техзасобів

Дізнавайтеся подробиці та замовляйте страховку за телефоном/viber:

+38(067)3427090

"Поліцейський у смартфтоні": водії фіксуватимуть порушення ПДР іншими

Скоро водії зможуть штрафувати одне одного. Якщо хтось бравує на дорозі, порушує правила, інші учасники дорожнього руху зможуть записати порушення на відео за допомогою мобільного та відправити до поліції. Це можна буде зробити завдяки додатку, який поки що умовно називають "Поліцейський у смартфоні". Додаток вже працює в тестовому режимі.

Розробники вважають, що подібне нововведення може допомогти навести лад на дорогах в якості доповнення до камер відеофіксації порушень водіями правил дорожнього руху (ПДР).

Сайт "Сьогодні" писав про стартап dashcamUa, який розробили програмісти однієї з громадських організацій. Поки новинка сприймається поліцією обережно. Але, за словами розробників, деякі підрозділи поліції вже штрафують порушників ПДР, використовуючи відео, яке їм прислали небайдужі свідки.

Як це працює

Суть нововведення в тому, що спеціальний мобільний додаток перетворює смартфон водія на смарт-відеореєстратор. Використовуючи додаток, водій може легко зберегти маневри порушника, свідком яких він став на дорозі, і переслати це відео до поліції.
Як розповів засновник стартапу Олексій Афонін, влітку 2020-го додаток був запущений у тестовій версії. За цей час його завантажили близько 16 тис. користувачів.
Запуск такої системи не коштуватиме держбюджету нічого. Водії завантажують додаток на свої смартфони, і в прямому сенсі за один день дороги країни ефективно контролюються самими водіями.

Розробники програми стверджують, що система – не стільки для штрафів, скільки для попередження порушень. Водієві складно визначити, чи встановлений на сусідніх автомобілях додаток. І, відповідно, високі шанси, що порушення може бути зняте та відправлене до поліції. Тому він мимоволі буде дотримуватися ПДР.

А як щодо особистої безпеки тих, хто зафіксував порушення ПДР і повідомив про нього поліцію? Якщо оштрафований дізнається, хто на нього "настукав", він може і помститися "борцеві за справедливість".

Олексій Афонін роз'яснив: анонімність заявника гарантована. Зараз відео порушень відправляється із заявою до поліції від імені громадської організації "ДешкемЮЕй". Оскільки інформація про програму захищена, то відповідальність за достовірність даних бере на себе громадська організація.

Поліція вже штрафує

За такими заявами патрульна поліція вже виписує постанови про штрафи. Але поки далеко не скрізь.

"Завдяки цій програмі виявляємо набагато більше порушень ПДР, ніж раніше, – каже заступник начальника управління патрульної поліції міста Бровари Юрій Ющенко. – Отримавши заяву небайдужих громадян, викликаємо порушника до поліції, показуємо йому відео з моментом порушення. Більшість приходить, визнають провину і згодні сплатити штраф. При цьому дивуються: як вдалося їх виявити? Обласне керівництво нашу ініціативу підтримує. На жаль, встигаємо реагувати далеко не на всі сигнали, їх надходить дуже багато".

Для довідки: строк притягнення до адмінвідповідальності за порушення правил дорожнього руху – не більше трьох місяців з моменту порушення. Потім покарання "згоряє".

Адвокат Іван П'ятак роз'яснив, що законодавство не зобов'язує патрульну поліцію притягати до відповідальності водіїв на підставі відеофіксації порушень за допомогою "поліцейського в смартфоні".

"Але ми використовуємо закон "Про звернення громадян", в якому сказано, що поліція зобов'язана прийняти заяву про будь-яке порушення закону. І протягом 30 днів повідомити заявника про результати. У більшості випадків отримуємо відписки. Але крига скресла, поліція все частіше використовує нашу інформацію для підвищення безпеки на дорогах", – розповів Іван П'ятак.

Наскільки це законно

Адвокат Вадим Володарський, який спеціалізується на захисті прав водіїв, нагадав: програма не дозволяє достовірно визначити, хто був за кермом у момент порушення. Можна лише з'ясувати ПІБ власника машини.

"У 2010 році норму про притягнення до відповідальності власника автомобіля Конституційний Cуд визнав такою, що суперечить Конституції. Не можна притягати до відповідальності того, хто не робив нічого, тільки тому, що йому належить якесь майно, зокрема, автомобіль. Також ніхто не зобов'язаний, відповідно до ст. 63 Конституції, свідчити проти себе і своїх близьких", – аргументує Вадим Володарський.


Щоб  змінити ситуацію, громадські активісти спільно з МВС готують проєкт змін до законодавства України. Є шанси, що система може бути офіційно запущена вже цього року. Передбачений механізм виплат винагороди заявнику розміром 20% від штрафу, сплаченого порушником.

Один з авторів "дорожньої карти" нового законопроєкта, експерт World Bank EaP Transport Panel щодо законодавчого забезпечення безпеки дорожнього руху, Володимир Караваєв роз'яснив, які зміни до закону треба внести, щоб розробка стала легітимною не тільки технічно, а й юридично.

"Питань багато, так як маємо справу з електронним доказом, – каже Володимир Караваєв. – Треба уточнити, які до нього вимоги, визначитися зі статусом особи, у якої знаходиться програма для фіксації порушення, нарешті вказати: це автоматична фіксація або напівавтоматична. Адже людина при цьому натискає на якісь кнопки! Перерахувати, які види порушень можуть фіксуватися, які ні. Очевидно, що це не буде перевищення швидкості і пияцтво за кермом".

Експерт зазначив ще один момент: оскільки програма не фіксує, хто був за кермом, потрібно буде прописати в законі солідарну відповідальність власника автомобіля і водія, як, наприклад, в Нідерландах або Польщі.
Фіксує не лише порушення

За словами Олексія Афоніна, фіксація порушень ПДР – лише одна з функцій програми.

В оновленій версії програми розробники додали функцію автоматичного визначення аварій. Система зав'язана на спрацьовування датчиків, які є у всіх смартфонах – акселерометри і гіроскопи. Точність системи висока і дозволяє фільтрувати "шуми" (падіння телефону, різкі зупинки).

Під час аварії система зможе автоматично висилати точні дані про ДТП на найближчі пости поліції і "швидкої допомоги", за необхідності й рятувальникам. Крім цього, моментальне повідомлення про аварії буде надсилатися на активні додатки в автомобілях, які рухаються в напрямку до точки аварії.

Таке екстрене попередження особливо важливе за поганих погодних умов (темний час доби, ожеледь, сніг, дощ). У майбутньому користувачі зможуть додавати в додаток список контактних осіб, яким, в разі аварії, автоматично прийдуть СМС-повідомлення про те, що трапилося.