99,3% договорів ОСЦПВ у першому кварталі 2025 року були електронними

У І кварталі 2025 року українські автовласники уклали понад 1,5 млн внутрішніх договорів ОСЦПВ, що на 8,83% менше порівняно з аналогічним періодом 2024 року.

Відповідно до оновлених законодавчих вимог, до 2026 року всі страхові компанії мають повністю перейти на електронну форму укладання договорів ОСЦПВ. Упродовж січня–березня 2025 року 99,3% договорів вже були оформлені в цифровому форматі. Для порівняння: у першому кварталі 2024 року частка електронних договорів становила 73,8%.

Такий високий показник цифровізації зумовлений ще й змінами в процедурі укладання договору: на сьогодні страховик зобов’язаний в момент укладання одразу внести відомості про договір до Єдиної централізованої бази даних МТСБУ, і лише після цього клієнт отримує поліс страхування. Зазначена процедура значно підвищує прозорість ринку та унеможливлює появу фальсифікованих договорів.

Загальна сума страхових платежів за договорами ОСЦПВ у І кварталі 2025 року перевищила 4,5 мільярда гривень, що на 114,81% більше, ніж за аналогічний період 2024 року. Середній розмір страхової премії також зріс – до 2 975,4 гривні, що на 135,61% більше порівняно з минулим роком.

Така динаміка пояснюється переходом ринку ОСЦПВ до механізму вільного ціноутворення. Протягом багатьох років ціни на поліс автоцивілки були регульованими законодавчо та не завжди встигали за реальними витратами на відшкодування збитків, особливо в умовах зростання вартості відновлювального ремонту автомобілів. Відтак, страховий платіж не завжди відповідав фактичному рівню ризику, який покриває ОСЦПВ.

З 2025 року страхові компанії отримали можливість формувати вартість полісу з урахуванням актуарних розрахунків, включно з очікуваною сумою страхового відшкодування та ризик-профілем водія чи транспортного засобу. Це дозволяє забезпечити фінансову стійкість системи та своєчасні виплати водіям.

Також варто врахувати, що в першому кварталі 2025 року активно врегульовувалися страхові випадки, які сталися ще у 2024 році, коли страхові премії були значно нижчими. Саме тому середній розмір страхової премії наразі зростає швидше, ніж середній розмір виплати, хоча останній теж демонструє позитивну динаміку. Це – очікуваний перехідний ефект, який поступово збалансується в наступних періодах, коли вартість полісу повністю відображатиме ризики та вартість збитків.