Плануючи подорож за кордон, водій повинен завчасно придбати «Зелену карту». Більшість знає про те, що цей документ забезпечує страхування цивільної відповідальності водія транспортного засобу у разі аварії на території іншої країни. Власники авто орієнтуються на те, що принцип дії міжнародного поліса аналогічний до національної автоцивілки. Це справді так, адже в разі ДТП за кордоном страхова компанія відшкодує збитки, пов’язані з заподіянням шкоди майну, життю чи здоров’ю інших учасників дорожнього руху відповідно до умов договору. Проте не всі знають, що розмір можливих виплат різниться, в залежності від країни.
Кожна країна, відповідно до вимог національного законодавства, визначає ліміти відповідальності для страховиків за шкоду, завдану життю, здоров’ю та майну потерпілих осіб внаслідок ДТП.
Уніфікований страховий сертифікат “Зелена картка” діє в усіх країнах-членах системи, а сума компенсацій залежить від конкретної країни-місця перебування водія. В більшості країн ліміти відповідальності страховиків за договорами міжнародного страхування сягають мільйонів євро, а в деяких взагалі необмежені.
Важливо заздалегідь ознайомитися з цими умовами перед поїздкою. Наприклад, якщо дорожня пригода сталася у Польщі, то ліміти компенсації становлять: за шкоду, завдану життю та здоров’ю – 5,21 млн євро, майну – 1,05 млн євро.
В Іспанії постраждалий водій на ремонт пошкодженої машини може отримати до 15 млн євро, тоді як у Фінляндії — до 5 млн євро, а в Італії — до 1 млн євро. Ліміти покриття матеріальних збитків (суми у євро): Румунія – 1 220 000, Молдова – 51 168, Угорщина – 1 545 930.
Аналогічна ситуація з виплатами на лікування постраждалих учасників дорожнього руху. У Польщі та Словаччині водіям та пасажирам, які отримали травми, виплатять до 5 млн євро, у Португалії та Нідерландах — до 6,07 млн євро, а в Чорногорії — до 400 тис. євро. Також варто зазначити, що за умовами договору «Зелена карта» франшиза в цих полісах відсутня.
Країни з необмеженими страховими лімітами за договорами “Зелена картка”:
Франція (за шкоду здоров’ю і життю)
Фінляндія (за шкоду здоров’ю і життю)
Великобританія (за шкоду здоров’ю і життю)
Туніс (за шкоду майну, за шкоду здоров’ю і життю)
Бельгія (за шкоду здоров’ю і життю)
Ірландія (за шкоду здоров’ю і життю)
Люксембург (за шкоду майну, за шкоду здоров’ю і життю)
Норвегія (за шкоду здоров’ю і життю)
Готуючись до подорожі, дізнайтеся про розміри лімітів під час страхових випадків у конкретній країні, куди ви плануєте відправитися. Регулярно оновлюється така інформація на сайті Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ).