Чи потрібна автоцивілка, якщо автомобілем ніхто не користується?

Згідно з Законом України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», кожен водій, який сідає за кермо, повинен мати автоцивілку. Тобто його відповідальність перед іншими учасниками дорожнього руху повинна бути застрахована. Згідно з п. 2.1 ґ Закону України «Про правила дорожнього руху», 2.1. водій повинен мати при собі поліс страхування.

Якщо автомобіліст з автоцивілкою спричинить ДТП, страхова компанія замість нього оплатить ремонт транспортного засобу потерпілої особи та, за потреби, лікування. Страхування є обов’язковим, щоб кожен водій був впевнений у тому, що отримає допомогу, незалежно від фінансового стану винної особи.

Це все працює на дорогах під час руху. А якщо водій не їздить на машині? Наприклад, вона просто стоїть в гаражі тривалий час. Чи потрібно купувати страховку в такому випадку?

Чи потрібно мати автоцивілку, якщо  авто стоїть в гаражі, на ньому ніхто не їздить?

Автоцивілка працює тільки тоді, коли людина потрапить в ДТП. Якщо автомобіль стоїть десь у гаражі (ним ніхто не користується), то його власник не може спричинити аварію і, відповідно, скористатися полісом. Тому в такому разі немає потреби купувати поліс (до того моменту, поки автівка не виїде з гаража).

Авто стоїть на дорозі, на ньому ніхто не їздить

У такій ситуації власник автівки все ще не може спричинити ДТП та скористатися страховкою. Проте він може стати постраждалим в аварії, тобто якщо інший водій вʼїде в цю машину.

Адже згідно зі ст. 1.10 Закону України «Про правила дорожнього руху», дорожньо-транспортна пригода — подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи завдані матеріальні збитки. А в класифікації ДТП виділяють «наїзд на транспортний засіб, що стоїть».

І тут знадобиться автоцивілка, але саме поліс винної особи. Адже за нею страхова компенсує збитки, спричинені винним автомобілістом. Однак, поліція, яку викликають на місце ДТП, перевіряє наявність полісу ОСЦПВ у всіх учасників аварії, у разі відсутності полісу – стягується штраф.

Автомобілем користуються дуже рідко

Навіть якщо людина користується автівкою кілька разів на рік, вона зобовʼязана мати автоцивілку. Як мінімум тому, що це обовʼязково за законодавством та можна отримати штраф за її відсутність. Як максимум — доведеться оплачувати власним коштом ремонт автівки іншого водія, якщо власник спричинить аварію.