У 2024 році ринок автоцивілки можуть очікувати великі зміни. Так, у Верховній раді прийняли за основу у першому читанні та готують до другого читання новий законопроєкт
“Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”.
Якщо законопроєкт буде підтриманий Верховною радою, нові правила набудуть чинності з 1 січня 2024 року одночасно із Законом “Про страхування” та включатимуть перехідний період (до семи років).
Чому пропонують внести зміни?
Потреба у внесенні змін до чинного законодавства випливає з недоліків у процедурах розрахунку та виплати страхового відшкодування за збитки, які виникають в результаті дорожньо-транспортної пригоди.
Це пов’язано із низьким обсягом відповідальності страховика, державним врегулюванням цін на цей вид страхування, а також неефективністю управління Моторним (транспортним) страховим бюро України та обмеженою роллю держави у контролі за його діяльністю.
Не останню роль в змінах грає і кандидатство України на вступ до ЄС та зобов’язання відповідати європейським стандартам страхування.
Давайте оглянемо детальніше, що пропонує нова модель автоцивілки в 2024 році.
Суть законопроєкту:
Підвищення суми виплат. У раді пропонують встановити нові стандарти якості страхового покриття. Зокрема, протягом семи років мають поступово підвищити максимальні розміри страхових виплат, поки вони не досягнуть установлених норм у країнах ЄС. Це стосуватиметься як полісів, придбаних у фізичному офісі страхової компанії, так і автоцивілки онлайн.
Нова система виплат. Також пропонується запровадити систему регулярних та послідовних страхових виплат у разі заподіяння тяжкої шкоди здоров’ю або життю потерпілих. Якщо пошкоджено транспортний засіб, страхова виплата розраховуватиметься без вирахування вартості зносу його складових частин та деталей.
Справедлива ціна. НБУ пропонує запровадити європейські підходи до формування вартості ОСЦПВ та широке використання електронних технологій, зокрема, скасувати чинне державне регулювання цін за цим видом страхування та запровадити визначення “справедливої ціни” для кожного страхувальника. На даний момент ціна автоцивілки не ринкова: її встановлює МТСБУ та контролює.
Обов’язкове пряме врегулювання збитків. Вона передбачає, що потерпілий отримає право звертатися за врегулюванням страхової події до страховика, з яким було укладено договір автоцивілки.
Реформа МТСБУ. У законопроєкті також пропонують удосконалити та осучаснити підходи до побудови системи управління Моторно-транспортного страхового бюро України (МТСБУ) та державного нагляду за його діяльністю. Зокрема, передбачається запровадити класичну дворівневу систему корпоративного управління МТСБУ.