Страхування від воєнних ризиків: хто це може зробити і скільки коштує

Початок війни на сході України в 2014 році, а потім і повномасштабне вторгнення Росії в 2022-му змусило вітчизняний ринок страхування адаптуватися до нової реальності. Наразі від воєнних ризиків страхує ціла низка учасників ринку, які пропонують страхування рухомого та нерухомого майна, життя та здоров’я, а також виробництва і бізнесу.

У світі такий вид страхування відомий під назвою PVI (Political Violence Insurance) – страхування ризиків війни, тероризму та суспільних заворушень. Оскільки такі ризики передбачають надзвичайні збитки, цей вид страхування зазвичай надають перестрахові компанії міжнародного рівня, які спеціалізуються на захисті страховиків від великих збитків.

Щодо України, то після початку вторгнення Росії на Донбас у 2014 році поодинокі компанії пропонували страхування від воєнних ризиків для різних видів майна та об’єктів. Також страхували військових, які брали участь в АТО. Однак уже після 24 лютого 2022 року подібний поліс почав з’являтися у більшої кількості страховиків.

Наразі в нашій країні можна застрахувати життя та здоров’я від отримання травм чи загибелі внаслідок збройного конфлікту. Також є поліс для рухомого та нерухомого майна, який має компенсувати збитки від застосування бойової техніки та обстрілів.

Як оформити страховий поліс від воєнних ризиків
Оберіть страхову компанію та вид страхування, наприклад, страхування житла чи автомобіля.

Деякі страхові компанії надають змогу застрахувати від наслідків падіння ракет, уламків та вибухів бомб навіть вікна, балкони, лоджії, меблі та техніку. До нещасних випадків внаслідок воєнних дій відносяться влучення снарядів, мін, куль, обрушування будівель, наслідки пожежі, мінування територій тощо.

Страхування з покриттям воєнних ризиків передбачає деякі умови. Наприклад, для страхування будинку чи квартири об’єкт повинен бути введений в експлуатацію та мати завершений ремонт. Також необхідно, щоб житло не перебувало в заставі банку.

Далі оберіть страхові опції. Наприклад, суму франшизи. Це частина коштів, які ви зобов’язані відшкодувати самостійно перед отриманням виплати від страхової компанії. Франшиза за пошкодження у середньому становить близько 5% – 10%, але вона може дорівнювати 0%.

Після укладення договору ви отримуєте поліс, який підтверджує ваш страховий захист. Однак страховка може почати діяти не одразу, а в означений в договорі термін. Подекуди ця дата може наступити аж через тиждень або два після підписання документа. Тобто, якщо подія сталася бодай за хвилину до початку активації договору, який зазвичай набирає чинності о 00:00 годин наступного дня, то відшкодування не виплачується. Виняток – продовження дії поліса на наступний рік. В цьому випадку відтермінування немає.

Умови страхування та максимальні суми компенсації визначаються кожним страховиком окремо. Житло можна застрахувати на фіксовану суму або на повну вартість, однак, у страхових компаній є ліміти: максимальна страхова сума може бути 2 млн грн чи 5 млн грн. Вартість поліса залежить від страхової суми, франшизи, інших умов. Коштувати страховка може від кількох тисяч гривень на рік.

Як фіксувати страховий випадок
У разі настання страхового випадку, тобто пошкодження майна, залежно від умов договору необхідно повідомити страхову компанію максимум протягом двох діб. Це можна зробити телефоном або в текстовому форматі на сайті страховика. Далі консультант має розповісти вам порядок дій.

Також викликайте туди поліцію та ДСНС для фіксації воєнного злочину. Документи, які підтверджують страховий випадок, включають перелік пошкодженого майна та документи від компетентних органів.

Спеціаліст страхової компанії має провести огляд пошкоджень протягом 1-2 днів, після чого можна почати прибирання та відновлення пошкодженого чи зруйнованого майна. Калькуляцію вартості ремонту виконують протягом 2-3-х днів. А безпосередньо сама страхова виплата надходить впродовж 10-15 днів.

В яких випадках можуть відмовити у страхуванні
Дія страхового поліса залежить від багатьох умов, які вказані в конкретному договорі кожної страхової компанії. Наприклад, застрахувати об’єкт чи життя не можна при знаходженні на окупованій та території, де наразі відсутні державні органи України. До такої зони також відносяться регіони у межах 50-150 км від лінії зіткнення. Окрім того, поліс не діє в містах, які найбільше потерпають від обстрілів.

Зазначимо, що таке страхування не розповсюджується на пошкодження, які виникли внаслідок застосування ядерної, біологічної, хімічної зброї, або внаслідок кібератаки тощо. Такі винятки є стандартними в міжнародній практиці, або часто вимагають окремого полісу страхування, наприклад, щодо кібератак. Причиною не виплачувати відшкодування є не підтвердження документально настання події без поважних причин.