Верховна Рада сьогодні підтримала зміни до закону про страхування цивільно-правової відповідальності власників авто щодо компенсації витрат учасників бойових дій.
Про це повідомив голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
“Доопрацьованим законопроєктом пропонується встановити з 1 січня 2025 року протягом дії воєнного стану та одного року після його закінчення права учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни на компенсацію їхніх витрат на страхові премії на оплату страхових премій за внутрішніми договорами страхування з Державного бюджету України”, – йдеться у повідомленні.
Документ також передбачає постійне зниження на 50% вартості “автоцивілки” для осіб з інвалідністю внаслідок війни. Пільга поширюватиметься на автомобілі з об’ємом двигуна до 2500 кубічних сантиметрів або електрокари потужністю до 100 кіловат, що належать таким особам на праві власності. Умовою надання знижки є керування транспортним засобом виключно власником або іншою особою, яка також має право на пільгу, а також використання автомобіля не для комерційних перевезень пасажирів чи вантажів.
Законопроєкт розроблений для посилення соціального захисту учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни.
Крім того, законопроєктом встановлено тимчасове звільнення цих осіб від обов’язку мати договір обов’язкового страхування до 30 червня 2025 року.
Згідно з порівняльною таблицею законопроєкта, до 30 червня 2025 року наявність внутрішніх договорів страхування (полісів) в громадян України, що віднесені на категорій: учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності та особи з інвалідністю внаслідок війни, не є обов’язковою.
У разі відсутності внутрішнього договору страхування у особи, яка відноситься принаймні до однієї із зазначених у абзаці першому цього пункту категорій громадян України, то за шкоду, що заподіяна такою особою до 30 червня 2025 року, здійснюється регламентна виплата за рахунок коштів централізованого страхового резервного фонду захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах МТСБУ.
При цьому, МТСБУ не має визначеного пунктом 1 частини другої статті 37 цього Закону права зворотної вимоги до особи, що відноситься до зазначених у цьому підпункті категорій громадян України, крім випадків, якщо така особа:
– керувала транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських засобів (лікарських препаратів), що знижують увагу та швидкість реакції;
– керувала транспортним засобом без права на керування транспортним засобом, у тому числі відповідної категорії;
– після дорожньо-транспортної пригоди за її участю самовільно залишила місце дорожньо-транспортної пригоди чи відмовилася від проходження відповідно до встановленого порядку огляду щодо стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських засобів (лікарських препаратів), що знижують увагу та швидкість реакції, або така особа до проведення зазначеного огляду вжила алкоголь, наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги.