Українські інвестори зможуть застрахувати бізнес від воєнних ризиків

Верховна Рада України прийняла в цілому законопроєкт №9015 «Про фінансові механізми стимулювання експортної діяльності» щодо страхування інвестицій в Україні від воєнних ризиків. За відповідний документ проголосували 242 народні депутати.

Законопроєкт передбачає можливість страхування вітчизняних інвестицій Експортно-кредитним агентством, в тому числі в умовах військових дій та повоєнного відновлення.

ЕКА страхує експортні контракти та має право страхувати інвестиції з України до інших країн. Відповідний закон передбачає розширення його мандата на страхування інвестицій в Україну, зокрема від ризиків, що можуть бути спричинені збройною агресією, бойовими діями та/або тероризмом.

Як зазначив співавтор закону народний депутат Дмитро Кисилевський, такий поліс дозволить українським інвесторам та промисловцям розраховувати на компенсацію втрат у випадку “прильоту”.

Зараз послугу страхування можуть отримати іноземні компанії через міжнародні фінансові організації такі як MIGA чи DFC. Однак після набуття ним чинності таку можливість отримають і українські підприємства.

Згідно з проєктом документу, закон почне діяти з 1 січня 2024 року. До цього часу Кабінет міністрів має забезпечити прийняття за погодженням з Національним банком України нормативно-правового акту, що визначає перелік воєнних ризиків, а також умови та порядок страхування (перестрахування) таких ризиків при здійсненні видів діяльності ЕКА.

Кисилевський зазначив, що окрім іншого, важливо суттєво збільшити статутний капітал Експортно-кредитного агентства. Це має відбуватись за рахунок Державного бюджету України або за сприяння міжнародних донорів. Саме ж агентство має навчитись перестраховувати ризики.