Водіям на замітку: що робити, якщо потрапили в ДТП за кордоном

МТСБУ звертає увагу українських автовласників на обов’язковість наявності міжнародного страхового сертифікату «Зелена картка» у разі експлуатації транспортного засобу за кордоном на території країн-членів системи «Зелена картка». До таких, крім країн Європи, входять також Азербайджан, Туніс, Марокко, Туреччина та Іран.

У випадку ДТП за кордоном, якщо український водій став постраждалим, необхідно звернутись до страхової компанії винуватця аварії. Не кожна закордонна страхова компанія має розгалужену мережу офісів, але багато з них приймають документи поштою чи в електронному вигляді. Інформація про способи подання інформації про ДТП та пакет документів, необхідних для врегулювання, здебільшого розміщується на сайтах відповідних страховиків.

Виплата страхового відшкодування здійснюється на умовах, визначених законодавством про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності автовласників країни, на території якої сталася ДТП.

Якщо поліс страхування відповідальності у винуватця ДТП відсутній (таке трапляється і за кордоном), можливим є звернення до бюро «Зелена карта» країни, в якій зареєстрований транспортний засіб винуватця, для отримання консультації щодо подальших дій потерпілої особи. Список національних бюро є на сайті МТСБУ.

Необхідно враховувати, що у кожній країні учасники дорожнього руху повинні виконувати вимоги національного законодавства та дотримуватися встановлених правил дорожнього руху цієї країни. У цілому, вимоги правил дорожнього руху України у частині поведінки водія у разі ДТП співпадають з вимогами законодавства інших європейських країн.

Поради щодо алгоритму дій в разі ДТП за кордоном:

Викликати поліцію, та за необхідності, інші служби і не залишати місце ДТП до їх приїзду. Якщо внаслідок ДТП немає травмованих або загиблих людей та/або значного пошкодження транспортних засобів учасників аварії, то можливим є оформлення узгодженого повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду – європротоколу.

У більшості країн-членів системи «Зелена картка» бланк європротоколу є уніфікованим, тобто його структура, назви полів та граф однакові. Кожен страхувальник може отримати український бланк європротоколу під час укладання договору «Зелена картка» з українським страховиком. Також бланк європротоколу та інструкція із його заповнення доступні на сайті МТСБУ. Заповнювати європротокол треба тією мовою, якою володіє учасник ДТП. В жодному випадку не підписуйте документів, зміст яких вам незрозумілий. Якщо цього не уникнути, зазначте українською мовою, що не розумієте змісту документу та мови, якою він складений.

Після вжиття заходів безпеки усіх учасників дорожнього руху, за технічної можливості необхідно: – – сфотографувати місце ДТП, пошкодження всіх транспортних засобів або іншого майна,

– зафіксувавши координати місця ДТП (дані геолокації), або зробити відеозапис з місця ДТП.

– Занотувати дані інших учасників ДТП: ПІБ водія, дані водійського посвідчення, контактний телефон, назву страхової компанії та номер полісу; записати інформацію про свідків та їх контактні дані.
– Сфотографувати, за технічної можливості, усі документи, які були оформлені на місці ДТП (довідка поліції, європротокол тощо).

Якщо, на вашу думку, ви є винуватцем ДТП, надайте другому учаснику відомості про ваш договір міжнародного страхування «Зелена картка».

Якщо, на вашу думку, ви є потерпілим в ДТП, наполягайте, щоб винуватець надав копію свого договору страхування (або інформацію про нього) та повідомив свого страховика про подію з місця ДТП.

Якщо по ситуації очевидно, що ви потерпілий – не надавайте нікому, крім працівників поліції, копії вашого договору міжнародного страхування «Зелена картка», щоб не стати жертвою шахраїв.

Незалежно від того, кого ви вважаєте винуватцем аварії, у найкоротший термін повідомте страхову компанію, з якою ви уклали договір міжнародного страхування «Зелена картка», про ДТП будь-якими комунікаційними засобами, погодженими зі страховиком.