Глобальні страхові збитки від природних катастроф у 2023 році перевищили 100 мільярдів доларів четвертий рік поспіль, причому землетрус у Туреччині та Сирії був найдорожчою катастрофою (оціночні страхові збитки становили 6,2 мільярда доларів).
Оскільки посилення небезпеки, спричинене зміною клімату, ймовірно, збільшить втрати в майбутньому, заходи з адаптації стають ключовими для зменшення потенціалу втрат, йдеться у дослідженні Swiss Re Institute.
Частота подій є основною рушійною силою накопичення страхових збитків, сильні конвективні шторми (SCS) становлять рекордні 64 мільярди доларів у 2023 році; 85% втрат SCS у 2023 році виникли в США, а найшвидше зростали в Європі.
Руйнівний землетрус у Туреччині та Сирії, сильні конвективні шторми і масштабні міські повені стали основними подіями, що призвели до збільшення застрахованих збитків від природних катастроф до 108 мільярдів доларів у 2023 р., підтверджуючи щорічне зростання на 5–7% та тенденцію щодо глобальних застрахованих збитків від стихійних лих з 1994 року.
За оцінками Swiss Re Institute, застраховані збитки можуть подвоїтися протягом наступних 10 років, оскільки температура підвищиться, а екстремальні погодні явища стануть частішими та інтенсивнішими. Тому заходи пом’якшення та адаптації є ключовими для зменшення ризику природних катастроф, які є №3 у переліку 10 ключових ризиків страхової галузі, згідно дослідження Aon.
Глобальні страхові збитки від природних катастроф випереджали світове економічне зростання за останні 30 років: з 1994 по 2023 рік страхові збитки від природних катастроф з поправкою на інфляцію становили в середньому 5,9% на рік, тоді як світовий ВВП зріс на 2,7%. Іншими словами, за останні 30 років відносний тягар збитків порівняно з ВВП подвоївся.
Найбільш руйнівною природною катастрофою року став землетрус у Туреччині та Сирії в лютому з оціночними страховими збитками в 6,2 мільярда доларів.
2023 рік також відзначився високою частотою подій: 142 застраховані стихійні лиха встановили новий рекорд. Більшість із них були середнього ступеня тяжкості, завдавши збитків на суму 1–5 мільярдів доларів. В 2023 році було щонайменше 30 таких подій, що набагато більше, ніж у середньому за попередні 9 років (17 подій). З цих подій 21 була SCS, новий максимум. Кількість цих подій середньої тяжкості зросла на 7,5% з 1994 року, що майже вдвічі перевищує загальне зростання катастроф на 3,9%.
Після тропічних циклонів сильні грози стали другою за величиною небезпекою, що приносить збитки страховикам через вплив, спричинений урбанізацією, економічним зростанням і зростанням населення.
Град є основним джерелом страхових збитків, відповідаючи за 50–80% усіх страхових збитків, викликаних SCS.